۴ نکته مهم که هر طراح باید درباره فضای خالی بداند !

فضای خالی (یا “فضای منفی”) یک فضای خالی بین و در اطراف اشیاء یک صفحه است.

عناصر فضای خالی در رابط کاربری گرافیکی عبارتند از

  • حاشیه ها، padding ، margin
  • فضای اطراف تصاویر و اشیاء گرافیکی
  • فاصله خط و فاصله حرف در محتوای متن

این یک عنصر ضروری در طراحی است و در حقیقت، فضای سفید به همان اندازه محتوا نیز مهم است.

همه رابط های کاربری خوب شامل مقادیر عددی فضای خالی در همه عناصر صفحه از بالا به پایین است. فضای خالی روی یک صفحه می تواند به اندازه فضای اشغال شده توسط عناصر UI مهم باشد زیرا متن، دکمه ها، آرم ها و اشیاء دیگر به نوعی نیاز به نفس کشیدن دارند !

در این مقاله شما نحوه استفاده از فضای سفید در طرح های خود را پیدا خواهید کرد تا احساس پاک و بی نظیری به آن بدهید :

 

 

۱٫ بهبود قابلیت خواندن متن

فضای بیرونی قادر است خواندن را بسیار ساده تر کند. فقدان فضای خالی باعث نمی شود که کاربران بخواهند محتوای شما را بخوانند.
دو مورد مهم برای حفظ متن در هنگام بهینه سازی محتوای متن شما

  1. حاشیه پاراگراف
  2. فاصله خط فاصله هستند (فضای بین هر خط در متن شما).

دومی می تواند به آسانی خوانایی یک متن را بهبود بخشد. به طور کلی، فاصله بیشتر تجربه بهتری به کاربر بیننده می دهد ( البته فاصله بیش از اندازه هم مناسب نیست )

 

۲٫ ارتباطات را روشن کنید

طرح کلی از مجموع اجزا و محتویات محتوا بوسیله فضای اطراف آن تعریف می شود. قانون نزدیکی اظهار می کند که اشیاء نزدیک به یکدیگر یکسان هستند. فضای خالی در این مورد به عنوان یک نشانه بصری عمل می کند.

:: به تصویر زیر کنید 

اشیاء در مجاورت نزدیک به یک واحد واحد ظاهر می شوند ؛ فضای سفید به عنوان یک نشانه بصری عمل می کند.
تقریبا هر کسی که این تصویر را می بیند، دو گروه از حلقه ها را به جای ۱۲ حلقه به نمایش می گذارد. حلقه ها یکسان هستند و تنها تفاوت بین آنها مقدار فضای سفید است که آنها را جدا می کند.
این امکان وجود دارد که گروه ها را با کاهش فاصله بین آنها و افزایش فضای بین آنها و سایر عناصر در صفحه، به اشتراک بگذارید.
برای رابط کاربر، این به این معنی است که اشیاء در نزدیک مجاورت به عنوان یک “واحد” ظاهر می شوند. به عنوان مثال، در بستر فرم های وب، ایده خوبی است که برچسب ها را در قسمت های مرتبط قرار دهید تا یک شیء ایجاد کنید. هنگامی که برچسب ها به حوزه های نزدیک نزدیک تر می شوند، این رابطه باعث می شود که ارتباط بین آنها بسیار برای کاربران روشن باشد.

 

 

۳٫ جلب توجه

طراحان می توانند فضای خالی را برای برقراری ارتباط مهم ترین در یک نگاه استفاده کنند. بین فاصله و توجه رابطه وجود دارد؛ فاصله بزرگتر توجه را به خود جلب می کند. فقدان عناصر دیگر تنها عناصر موجود را بیشتر می کند. امکان استفاده از یک فضای خالی برای نفع شما وجود دارد

 

 

۴٫ ایجاد ادبیات بصری

هنگامی که فضای سفارشی به درستی مورد استفاده قرار می گیرد، به یک صفحه اجازه می دهد یک جریان کلی و تعادل ایجاد کند که به نوبه خود می تواند به اهداف طراحی ارتباط برقرار کند. فضای خالی می تواند سلسله مراتب کلی را پشتیبانی کند. این تولید یا تقارن یا نامتقارن است.

هنگامی که یک عنصر از فضای نامتقارن استفاده می کند، در مقابل عناصر اطراف آن ایستادگی می کند .

المان های نامتقارن برای جلب توج یه منطقه خاص عالی هستند !

 

 

نتیجه

فضای خالی فضای هدر رفته نیست، این یک ابزار طراحی قدرتمند است. این می تواند هر بیتی به اندازه فضای اشغال تصاویر، متن یا سایر رابط های کاربر جسم باشد زیرا حتی فضای خالی به هدف و پشتیبانی از یکپارچگی بصری یک طرح می پردازد.
اگر چه به نظر می رسد یک موضوع ساده است، فضای سفید می تواند به سختی کار کند زیرا کاربرد فضای خالی هنر و علم است. به راستی درک چگونگی استفاده از فضای خالی برای ایجاد یک طرح خوب، نیاز به تمرین دارد.