آموزش جامع دریافت اطلاعات از فایل اکسل با PHP

آموزش جامع دریافت اطلاعات از فایل اکسل با PHPReviewed by کارگاه توسعه on Dec 15Rating:

در این مقاله کاربردی و جالب ، قصد داریم صفر تا صد دریافت اطلاعات از فایل اکسل با PHP را آموزش داده و توابع و کلاس های PHP مربوط به اینکار را به شما معرفی کنیم .

برای دریافت اطلاعات از فایل اکسل با PHP ، لازم است تا از کلاس PHPExcel_IOFactory استفاده کنیم ؛ این تابع بطور پیشفرض در PHP وجود نداشته و باید آنرا بصورت دستی اضافه کنیم .

در اینجا میخواهیم نام و نام خانوادگی را از فایل اکسل بخوانیم و اطلاعات آنرا در قالب آرایه برگردانیم . جهت دانلود این فایل اینجا کلیک کنید .

توجه : در ستون A نام ها ، و در ستون B نام های خانوادگی قرار گرفته اند .

 

۱- مرحله اول :: برای اضافه کردن این کلاس ، فایل زیپ را از اینجا دانلود کرده و آنرا از حالت فشرده خارج کنید ، سپس آنرا درون فایل های پروژه خود اضافه کنید و به شکل زیر در سند خود اضافه کنید .

 

۲- مرحله دوم :: آدرس ( path ) فایل اکسل خود را درون متغیر زیر تعریف کنید .

 

۳- مرحله سوم :: کد زیر را برای خواندن فایل اکسل موردنظر در زیر متغیری که تعریف کردید ، قرار دهید . این کد محتوای فایل اکسل شما را به یک آرایه تبدیل کرده و درون متغیر $allDataInSheet قرار می دهد .

 

۴- مرحله چهارم :: برای خواندن تک تک ردیف های یک ستون در فایل اکسل ، باید از حلقه for استفاده کنیم .

 

نکته اول :: و اما چگونه در متغیر های $name و $last_name ستون A و B را دریافت کردیم ؟

همانطور که در مرحله سوم هم ذکر شد ، متغیر $allDataInSheet شامل محتوای فایل اکسل در قالب یک آرایه می باشد ؛

در هر متغیری که بخواهیم ردیف های یک ستون خاص را بدست آوریم ، کافیست به جای حرف مشخص شده در تصویر زیر ، نام آن ستون را قرار دهیم ( مثلا ستون A , B , C یا … )

 

 

نکته دوم :: ما متغیر $name و $last_name را درون حلقه استفاده کردیم ، یعنی در هر بار اجرای حلقه ، یک ردیف از ستون A درون متغیر $name و یک ردیف از ستون B درون متغیر $last_name قرار میگیرد . برای جمع آوری تمام ردیف ها درون یک ارایه ، متغیر $result را از نوع آرایه بیرون از حلقه تعریف کردیم و در هر بار اجرای حلقه ، یک ردیف از ستون A و یک ردیف از ستون B درون آرایه $result قرار میگیرد .

در نتیجه متغیر $result شامل تمام ردیف های ستون A و B می باشد 😉

امیدواریم از این مقاله کاربردی لذت برده باشید ، در صورت داشتن سوال حتما آنرا از طریق کامنت مطرح کنید و نظرات خودتون رو درباره این مقاله به ما بگید 😉