روانشناسی کاربردی رنگ ها در طراحی وب

ما اصولی از نظریه رنگ و طرح رنگی را بررسی خواهیم کرد و سپس اثرات احساسی برخی رنگها را بررسی خواهیم کرد.

تئوری رنگ در طراحی وب بیشتر از یک گوارای بصری است، آن می تواند اثرات تغییر بازی را در کسب و کار شما داشته باشد.

 

 

 

پیامد های احساسی رنگ

هیچ ارتباطی بین احساسات و رنگ وجود ندارد: در حقیقت، نژاد بشر از زمان قرون وسطی اثرات روانی رنگ را به اثبات رسانده است. به طور طبیعی، هر طراح وب می خواهد این را نیز به کار ببندد، از آنجا که رنگ های مناسب، محدوده مناسب و محرک برای سایت شما را ایجاد می کنند.

 

 

قرمز
ترویج: قدرت، اهمیت، جوانان

تحریک کننده ترین رنگ، قرمز آنقدر انرژی بخش است که برای افزایش گردش خون استفاده می شود. نمایندگی از شور و انرژی، قرمز رنگی است که بیشترین توجه را جذب می کند، به همین دلیل است که معمولا برای هشدارها و نشانه های مهم استفاده می شود.

سرخ بسیار مناسب برای وب سایت NSA Way است که هدف آن هشدار دادن به تهدید درک شده توسط NSA است.استفاده از قرمز در بخش اول سایت تک صفحه ای به ویژه هوشمندانه است زیرا به پیام اولیه توجه می کند در حالیکه از نظر فیزیولوژیک مردم با حرکت به سمت پایین به سمت خارج شدن از منطقه خطر می روند. البته، البته، کاربر تنها با محتوا بیشتر ارتباط برقرار می کند.

با این حال، این می تواند در برابر شما کار کند، زیرا قرمز می تواند خشم را تحریک کند یا حداقل تحرک. اگر قصد دارید یک فضای آرامتر داشته باشید، از آن صرفه جویی کنید (یا حداقل در یک سایه روشن) یا نگذارید.


نارنجی
ترویج: دوستی، انرژی، منحصر به فرد

پرتقال به عنوان رنگ های گرم و خاموش از نظر منحصر به فرد همه کاره است. به عنوان یک رنگ اولیه می تواند جذاب و انرژی بخش باشد، و به عنوان یک رنگ ثانویه نیز این ویژگی ها را به شیوه ای غریزی حفظ می کند. نارنجی نیز به ایجاد احساس حرکت و انرژی کمک می کند.

علاوه بر اینکه بخشی از سبک برند، نارنجی به خوبی با سایت خیره کننده و کاریکاتور سایت Fanta کار می کند. رنگ نشان دهنده خلاقیت در حالی که حفظ آشنایی است.

 

 

رنگ زرد
ترویج: شادی، شور و شوق، قرون وسطی (سایه های تیره تر)

زرد یکی از رنگ های متنوع تر است، بسته به سایه.

زرد روشن پر انرژی ترین رنگ ها است، بدون شدت قرمز. سایه های میانی زرد احساس راحتی می دهند و در عین حال احساس فرسودگی می کنند. سایه های تیره تر (از جمله طلا) می توانند تصور قدیمیتان را به ارمغان بیاورند و هوای بی نظمی، خرد و کنجکاوی را ارائه دهند.

در مثال فوق از آژانس طراحی وب Flash Media، سایه تیره تر از زرد، انرژی، کنجکاوی و اقتدار را به نمایش می گذارد. این امر برای یک شرکتی که ارزش مشاوره و مهارت های خود را افزایش می دهد بسیار حس می کند.

 

سبز
ترویج: رشد، ثبات، موضوعات مالی، موضوعات محیطی

سبز پل فاصله بین رنگ های گرم و سرد است، گرچه تمایل دارد که بیشتر از یک رنگ سرد باشد. این بدین معنی است که سبز دارای اثرات آرامش بخش آبی است اما هنوز برخی از ویژگی های انرژی زرد را حفظ می کند. به همین ترتیب، یک فضای بسیار متعادل و پایدار ایجاد می کند.

 

 

آبی
ترویج: آرام، ایمنی، باز بودن (سایه های سبک تر)، قابلیت اطمینان (سایه های تیره تر)

به معنی زرد، معنای آبی بسته به سایه بسیار متفاوت است. همه بلوز ها به طور جهانی آرامش بخش و امن هستند، اما سایه های سبک تر به نظر می رسد دوستانه تر در حالی که تیره تر به نظر می رسد بیشتر غم انگیز است. سایت های رسانه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک از سایه های سبک و متوسط استفاده می کنند، در حالی که وب سایت های شرکت های سازنده ترجیح می دهند از قدرت و قابلیت اطمینان استفاده کنند.

 

 

رنگ بنفش
ترویج: لوکس، عاشقانه (سایه های سبک تر)، رمز و راز (سایه های تیره تر)

به لحاظ تاریخی با حق امتیاز، بنفش تن از لوکس را حفظ می کند، حتی به نقطه انحطاط.

بنفش ها به طور کلی سبب جذب و ثروت می شود و این امر به عنوان یک انتخاب محبوب برای کالاهای مد و لوکس (و حتی شکلات، مانند مثال Cadbury در بالا) است. سایه های سبک تر مانند اسطوخدوس (با رنگ های صورتی) عاشقانه هستند، در حالی که سایه های تیره تر به نظر می رسد لوکس تر و مرموز تر است.

 

 

سیاه
ارتقا: قدرت، edginess، پیچیدگی

قوی ترین رنگ های خنثی، سیاه در تقریبا در هر وب سایت وجود دارد.

این می تواند با توجه به رنگ های حمایت کننده خود بر روی ویژگی های مختلف، و یا در مواردی که بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد، همه آنها را تحت الشعاع قرار دهد. قدرت آن در میان بی طرفی، انتخاب رنگ را برای بلوک های طولانی متن می کند، اما به عنوان یک رنگ اولیه می تواند تصوری از زرق و برق، پیچیدگی و حتی شر را به وجود آورد.

برای اکثر وبسایتها، سیاه و سفید برای ایجاد احساس فوری از پیچیدگی و بی نظمی استفاده می شود. احساس ظرافت به خصوص هنگامی که با فونت سفید پوشانده می شود و در برابر یک طرح مینیمالیستی قرار می گیرد، بسیار قوی است. همانطور که می بینید از “بوز” در میکروسیت “رویایی و رسیدن”.

 

 

سفید
ترویج: پاکیزگی، فضیلت، سادگی

سفید رنگی است که اغلب با فضیلت، خلوص و بی گناهی در فرهنگ های غربی مرتبط است.

سایت های مینیمالیستی و ساده تر اغلب از آن به عنوان پس زمینه استفاده می کنند. با رنگ کردن حداقل توجه تمام رنگ ها، رنگ سفید برای رنگ آمیزی دیگر صفحه ها بهتر است.

این کار به خصوص برای وب سایت هنرمند محترم Kaloian Toshev به خوبی کار می کند. پس زمینه سفید توجه به آثار هنری پر جنب و جوش خود را، در حالی که ایجاد یک گالری هنری از زیبایی ظاهر می شود.

 

 

خاکستری
ترویج: بیطرفی، رسالت، متانت

در حالی که در موقعیت های خاص می تواند به نظر برسد یا غم انگیز باشد، خاکستری با این وجود انتخاب محبوب برای دنبال کردن سنتی یا حرفه ای است. با این حال، یکی از بزرگترین مزایای خاکستری در تغییر رنگ آن است – تغییر سایه می تواند ترکیبی از خواص سفارشی از سفید و سیاه، یک ابزار قدرتمند در دستان ماهرانه به شما بدهد.

هنگامی که با رنگ های روشن تر و در UI تخت ارائه می شود، پس زمینه های خاکستری از گل های طلایی، بسیار مدرن تر از حالت خیره کننده است.

 

 

طرح رنگی
هر سایت یک طرح رنگی دارد، رنگ اصلی آن برای مناطق اصلی آن استفاده می شود. همانطور که بحث کردیم، استفاده مکرر از این رنگ ها بر روی ذهن و خلق کاربر تاثیر می گذارد، به طور معمول ناخودآگاه، بنابراین آنها را به خوبی انتخاب کنید.

در حالی که روش های مختلفی برای ترکیب رنگ ها وجود دارد، ما در حال تمرکز روی ۳ مورد موفق و رایج هستیم:

Triadic – Triadic ساده ترین و متعادل ترین سه ساختار است. با استفاده از وضوح و تکمیل، اما از کنتراست سخت تر، ساختار سه گانه ای امن ترین و قابل اطمینان ترین طرح است. در چرخ رنگی ۱۲ گام، هر سه رنگ که ۱۲۰ درجه از یکدیگر قرار دارند را انتخاب کنید: یک رنگ برای پس زمینه، و دو برای محتوای و ناوبری.

همانطور که ما فقط توضیح دادیم، رنگها با وزن بسیار زیادی همراه هستند که بعضی اوقات متوجه نیستند. مهم نیست که چه رنگی را انتخاب کنید، آنها تأثیر مشخصی بر طراحی به عنوان یک کل دارند .