گواهینامه SSL چیست و چه کاربردی دارد ؟

گواهینامه SSL چیست و چه کاربردی دارد ؟Reviewed by کارگاه توسعه on Oct 25Rating: 4.5

گواهینامه های SSL فایل های داده کوچک هستند که به صورت دیجیتالی کلید رمزنگاری را به جزئیات سازمان متصل می کند. هنگامی که این گواهینامه در وب سروری نصب شود ، قفل امنیتی را فعال کرده و ارتباط بین مرورگر و کاربر را امن می کند . به طور معمول، SSL برای تأمین تراکنش های کارت اعتباری، انتقال داده ها و ورود به سیستم استفاده می شود .

 

 

:: گواهینامه های SSL با هم مرتبط می شوند:

نام دامنه، نام سرور یا نام میزبان.
یک هویت سازمانی (به عنوان نام شرکت) و مکان.
یک سازمان باید گواهی SSL را بر روی سرور وب خود نصب کند تا یک جلسه امن با مرورگرها آغاز شود. هنگامی که یک اتصال امن ایجاد می شود، تمام ترافیک وب بین سرور وب و مرورگر وب امن می شود.

هنگامی که یک گواهی با موفقیت روی سرور شما نصب می شود، پروتکل برنامه (همچنین به عنوان HTTP شناخته می شود) به HTTP ها تغییر می کند، جایی که S به معنای “امن” است. بسته به نوع گواهی که شما خریداری می کنید و چه مرورگر شما در حال مرور اینترنت هستید، یک مرورگر در هنگام بازدید از یک وب سایت که یک گواهینامه SSL نصب کرده است یک نوار قفل یا نوار سبز را در مرورگر نشان می دهد.

 

 

:: چگونه گواهی SSL کار می کند؟

گواهینامه های SSL از چیزی به نام رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کنند.

این نوع خاص از رمزنگاری، قدرت دو کلید را که رشته های طولانی از اعداد تصادفی تولید شده است بهره می برد. یک کلید خصوصی است و یک کلید عمومی نامیده می شود. کلید عمومی به سرور شما شناخته شده است و در دامنه عمومی موجود است. می توان آن را برای رمزگذاری هر پیام استفاده کرد. اگر آلیس پیامی به باب بفرستد، آن را با کلید عمومی Bob اشغال می کند، اما تنها راهی که می توان آن را رمزگشایی کرد قفل آن با کلید خصوصی باب است. باب تنها کسی است که کلید خصوصی خود دارد بنابراین باب تنها کسی است که میتواند از این برای باز کردن پیام آلیس استفاده کند. اگر یک هکر پیام را قبل از آنکه آن را باز کند بازپس گیری می کند، همه آنها یک کد رمزنگاری است که نمی توانند حتی با قدرت یک کامپیوتر خراب شوند.

 

 

:: چرا گواهی SSL نیاز داریم؟

گواهینامه های SSL از اطلاعات حساس شما مانند اطلاعات کارت اعتباری، نام های کاربری، رمزهای عبور و غیره محافظت می کند. همچنین:

  • داده ها را بین سرورها نگه می دارد
  • رتبه بندی گوگل شما را افزایش می دهد
  • ایجاد / افزایش اعتماد مشتری

گواهینامه های SSL باید از یک گواهی معتبر اعتبار صادر شود. مرورگرها، سیستم عامل ها و دستگاه های تلفن همراه لیست گواهی های ریشه CA قابل اعتماد را نگه می دارند.

گواهی ریشه باید در دستگاه کاربر نهایی باشد تا گواهی مورد اعتماد باشد. اگر اعتماد نکنید مرورگر پیام های خطای نامعتبر را به کاربر نهایی ارائه می دهد. در مورد تجارت الکترونیک، چنین پیام های خطایی منجر به عدم اعتماد فوری به وب سایت می شود و سازمان ها از اعتبار و کسب و کار از اکثریت مصرف کنندگان رنج می برند.